Plastik stał się integralną częścią naszego życia, ale jego rozkład stanowi poważny problem. Rozpada się on na mikroskopijne cząsteczki zwane nanoplastikami, które zanieczyszczają ekosystem. Cząsteczki te mogą wiązać się z toksycznymi substancjami chemicznymi i przemieszczać się w środowisku, w tym w glebie, która odgrywa kluczową rolę w ekosystemach.
Badanie przeprowadzone w Japonii i opublikowane w czasopiśmie Science of The Total Environment koncentruje się na migracji nanoplastików w glebie. Kierowani przez Kehei Tsuchida z National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST) eksperci przeanalizowali, w jaki sposób cząsteczki plastiku agregują się, przylegają do gleby i wpływają na zachowanie cząstek gleby.
Zespół badał trzy kluczowe zjawiska: homoagregację nanoplastików, ich adsorpcję na powierzchni gleby oraz ich wpływ na agregację cząstek gleby. W eksperymencie wykorzystano dwa rodzaje gleby: andosole i drobne piaski, aby zrozumieć, w jaki sposób zachowanie nanoplastików zmienia się w zależności od składu gleby.